Mglisty Turbacz

Kolejnym kierunkiem wyprawy są Gorce i najwyższy szczyt Turbacz (1310m). Góra zaliczana jest do Korony Gór Polskich.
Na Turbacz  prowadzi kilka szlaków my wybraliśmy szlak zielony z Koninek przez Obidowiec. Szlaki na Turbacz stanowią największy węzeł  szlaków turystycznych w Gorcach: pieszych , rowerowych i ścieżek dydaktycznych.






Suma podejść - 827 m.
Czas przejścia - 5,30 h


Auto zostawiliśmy na dużym parkingu w Koninkach i ruszyliśmy w stronę wyciągu krzesełkowego na Halę Tobołów. Niestety wyciąg nie został uruchomiony z uwagi na brak chętnych i musieliśmy się wspinać po stromym podejściu nartostrady, oj było ciężko.






Mocno zmęczeni dotarliśmy do polany Tobołów z widokami na Gorce , gdzie tablica informowała położeniu, historii , faunie i florze. Takich tablic informacyjnych przez cały szlak jest kilka, dzięki temu można dowiedzieć się ciekawych wiadomości.




Przed szczytem Obidowca  (1106 m) zrobiliśmy  odpoczynek  zwłaszcza,  że czekało nas męczące podejście po stromych kamieniach przez las.


Pojawił się drogowskaz i od tej pory idziemy szlakiem czerwonym.







Po ponad dwóch godzinach dotarliśmy na szczyt niestety było pochmurnie i wietrznie, mgła przysłaniała większość widoków.
Przywitał nas obelisk oraz żelazny krzyż. Stoki Turbacza były w czasie wojny i po jej zakończeniu miejscem wielu walk partyzanckich.








Poniżej szczytu pojawiło się schronisko PTTK -  to okazały kamienny budynek na ponad 100 miejsc noclegowych , część jeszcze jest remontowana. Jest to jedno z największych schronisk w Beskidach.




 Z tarasu widokowego powinna roztaczać się piękna panorama Tatr i Pienin, ale niestety  aura trochę pokrzyżowała plany i widoki . Mieliśmy dość jeszcze do Polany Rusnakowej  i Kaplicy Matki Boskiej  ale zeszliśmy trochę niżej do Hali  Długiej do bacówki na oscypka. 




Wróciliśmy się do schroniska i po odpoczynku wróciliśmy szlakiem niebieskim podziwiając  polanę Turbacz z  ołtarzem papieskim.  W tym miejscu w 1953r, ksiądz Karol Wojtyła  odprawił mszę św  a 2003 roku  na miejscu dawnego szałasu pasterskiego ustawiono polowy ołtarz z pamiątkową tablicą.







Komentarze